Úvodní stránka > Ze zahraničí > Čím větší levičák, tím menší rozum

Čím větší levičák, tím menší rozum

temple-594633_640V tomto roce jsem několikrát poukázal na to, že současná politická reprezentace Řecka je tou nejlepší, jakou si může volič přát, pokud chce v co nejkratší době přivést stát na buben. A jak je vidět, skutečně se daří.

To, že na tom Řecko nebylo vůbec ekonomicky dobře, je všeobecně známé. Bohužel voliči se skutečně nechali nalákat hezkými sliby marxistů a trochu zapomněli na to, položit jim takovou jednoduchou otázku – Kde na to vezmete peníze?

Jedna z posledních aktualit, která byla k přečtení na internetu, hovořila o tom, že Řecko zvažuje o mimořádném zdanění 500 nejbohatších rodin a zvýšení daně pro pracující, jejichž příjem přesahuje ročně 30 tisíc eur.

Myslíte, že takové kroky přinesou očekávaný výsledek? Ani náhodou.

Pokud jde o ony nejbohatší rodiny, obávám se, že právě pro ně je ten nejmenší problém, přesunout své majetky někam, kde je režim laskavější. Ideálně do nějakého daňového ráje. Pryč z daňového pekla.

Ony nejbohatší rodiny pak budou ve velké většině, mohu-li odhadovat, rodiny, které podnikají a tedy logicky dávají práci jiným občanům Řecka. Výsledek jejich daňového exilu pak může být dvojího druhu. Buď přenesením daňového domicilu již jejich podnikání přinese Řecku jen minimální efekt a zůstane jen u toho, že budou dávat lidem práci a nebo tu práci dají lidem v jiné zemi a Řecko se dostane do ještě hlubších problémů.

A je to logické – nechat se trestat za úspěch? Pak je nutno státu říci, že kdo chce víc, nemá nic a udělat mu pápá.

Druhý mamelucký nápad – ono zvýšení daní pracujícím, kteří vydělávají ročně více než 30 tisíc eur je pak možná ještě větší zlo.

Řeknete si, že 30 000 eur ročně je více než slušný příjem. Ostatně je to 2 500 eur měsíčně.

Jenže dívat se na takový příjem jen porovnáním samotných čísel je stejně hloupé, jako si myslet, jak je prima, že Superb v Německu stojí kolem 40 tisíc.

Je nutné se podívat, jaký je v Řecku průměrný příjem a ten není rozhodně jako u nás, nějakých 300 tisíc ročně. Je to velice příjemných 20 168 eur (zdroj). A to už je poměrně slušná šance, že se k takovému příjmu dopracujete.

Je pravděpodobné, že lidé s vyšším příjmem mají vyšší životní náklady než ti s nižším. Ovlivňuje to životní styl, povinnosti spojené například se zaměstnáním a podobně.

Pokud vám ale stát sáhne na příjem, je třeba výpadek nějak kompenzovat. Jedna z možností je, je-li příjem jen lehce nad hranici stanovenou státem pro vyšší zdanění, snížit ho těsně pod ní. Ten zbytek se vždy dá nějak kompenzovat.

A jde-li o výrazný zásah do příjmu. V takovém případě se asi bude jednat o lidi, kteří se stejně dobře uživí i jinde než v Řecku. Řada zemí je jistě přijme s otevřenou náručí. A že budou tyto profese chybět v Řecku? To je bohužel problém Řecka. Každopádně plánované řešení nic nevyřeší.

Možná jen konečně otevře oči těm, kteří si mysleli, že marxisté někdy něco chtěli udělat pro lidi.

 

Článek byl původně zveřejněn v internetovém magazínu Abeceda a naleznete ho na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: