Úvodní stránka > Z domova > Obvyklí podezřelí

Obvyklí podezřelí

sheep-17482_640Pokud si myslíte, že budu v tomto článku připomínat stejnojmenný, zajisté geniální a mnou velmi oblíbený film, mýlíte se.

Ale napínavé to ještě být může.

Vládou prošel zákon o prokazování původu majetku. Možná si někdo řeknete, že je to přeci dobře, že by lidé měli prokázat jak ke svému majetku přišli a že se proti budou stavět asi jen tuneláři, podvodníci a podobní asociálové.

Vím, dodáte že se vás to stejně netýká, že se koalice dopracovala k částce 7 milionů korun, jako k hranici pro prokazování původu majetku a to je pro vás hodně daleko. To je tak pro ty zločince.

Obávám se, že se hodně pletete.

Jednak 7 milionů není žádná velká pecka. Máte dům? Pozemek? Zahradu nebo chalupu? Auto? Sčítejte to hezky dohromady. Jaká vám vychází čísla?

Jste k tomu třeba jen malý živnostník? Tak připočtěte dílnu nebo jiné pracovní pomůcky či vybavení. Provozovnu či sklad. A nedej bože, abyste podnikali úspěšně a měli třeba ještě z doby privatizace třeba samoobsluhu. Znám osobně takových lidí celou řadu. Měl jsem mezi klienty dokonce člověka, který až do doby než se rozhodl odejít na odpočinek, vlastnil několik desítek nákladních automobilů jako OSVČ. Bez dluhů, bez úvěrů a se ziskem.

Jednoduše řečeno, je celá řada obyčejných poctivých lidí, kteří výše uvedenou hranici 7 milionů překročí zcela bez problémů. Svou píli, svou prací a svou poctivostí.

Pokud onen pomatený zákon vstoupí v platnost, pak na základě rozhodnutí nějakého úředníka budou tito lidé muset prokazovat původ svého majetku. A úředníka je možné lehce postrčit. Třeba udáním, obálkou a kdo ví čím ještě.

A to je daleko horší, než nějaké hádání se o hranici od které se má majetek prokazovat.

Pro mě za mě, ať se majetek prokazuje třeba od stokoruny, ale ať je ctěna zásada presumpce neviny. Myslí si úředník, že někdo majetek nabyl nelegální cestou? Prosím, ale ať to tedy sprostému podezřelému prokáže. Ne aby musel občan prokazovat, že nabyl majetek legálně. To musí prokázat ten, kdo si o něm myslí, že je zločinec. Jinak to prostě v právním státě fungovat nesmí.

Pokud budete skutečným podvodníkem, zločincem či tunelářem, pak si stejně svůj majetek ošetříte.

Jaká vila? Ó ta není moje, patří firmě pro kterou pracuji a mohu jí užívat. I to Ferrari je firemní, vidíte, značka je San Marino, tam má firma kanceláře. Ne, ne, sídlo tam nemá to je v Belize, ale mateřská firma je z Kostariky, tam se zeptejte. Ovšem, ten příjem 10 tisíc korun je moje mzda, ten zbytek je utrácen jménem firmy. A mohu vám ještě nějak pomoci?

Úředník jde zpravidla cestou nejmenšího odporu. U profíka couvne. Rok by se patlal s něčím, čemu vlastně ani nerozumí a bez výsledku.

Jenže činnost je třeba vytvářet a ukazovat. Je třeba najít někoho jiného, kdo se nebude cukat.

Ideální je někdo kdo, jak píšu výše, se k majetku dopracoval píli, prací a poctivostí. Takový, který bezelstně spolupracuje.

Prostě takoví obvyklí podezřelí.

Článek byl původně zveřejněn v internetovém magazínu Abeceda a naleznete ho na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: