Úvodní stránka > Z domova > Dohnat a nejlépe i předehnat

Dohnat a nejlépe i předehnat

man-558093_640

Pokud by se mzdy zvyšovaly takovým tempem jako v posledních deseti letech, dostali bychom se na úroveň Rakouska v roce 2100, když budu optimista, ale spíše v roce 2115

Josef Středula, předseda ČKMOS (zdroj)

Ano, odbory opět tlačí na zvýšení minimální mzdy. Jejich představa je každoroční zvýšení o 1000 korun až na úroveň 40 procent průměrné mzdy.

To, že odboráři nežijí v reálném světě není žádná novinka. To, že jejich kroky jdou často přímo proti zájmům obyčejných pracujících je známé také. Ale tlak na zvyšování minimální mzdy je možné považovat za vrchol asociálního cynismu, který postihne především ty nejhůře placené zaměstnance. A až, díky zvyšování minimální mzdy, skončí na dlažbě, tak i nás ostatní, kteří se jim budou ukradenými daněmi skládat na podporu.

Že samotná existence minimální mzdy je zlo, které jde přímo proti zájmu zaměstnanců jsem na svém blogu psal již několikrát. Ostatně stačí si na něm kliknout na štítek „minimální mzda.“ Nebudu tedy dnes vůbec nic vysvětlovat. Pojďme si to raději ukázat názorně.

Představte si, že jste podnikatel. Ne ten, kterého prezentují socialisté. Nějaký otylý pán v luxusním obleku s hodinkami v ceně družstevního bytu, který když ráno popije něco sektu se při kaviáru zamýšlí nad tím, jak by mohl ten den nejlépe ublížit dělníkům a pak si jde užívat s modelkami na jachtu.

Jste obyčejný, třeba Franta Vocásek, práce všeho druhu. (Poznámka – podobnost s možným Františkem Vocáskem, ať je to kdo chce, je skutečně jen čistě náhodná). A máte nějaké ty zaměstnance. Někteří pracují za průměrnou mzdu, někteří mají více, někteří méně a máte i pár takových, kteří pracují za mzdu minimální. Ti nejspíš budou dělat nějaké méně kvalifikované práce, třeba vkládat finální výrobky do krabiček, co já vím.

V době publikování tohoto článku je minimální hrubá mzda stanovena na 9 200,- Kč (zdroj). To ovšem neznamená, že by vás takový pracovník stál devět tisícovek měsíčně. Kdepak holenku. Připravte si trochu víc peněz.

Hrubá mzda 9 200,- Kč znamená, že sice po všech srážkách dostane zaměstnanec, pokud není nijak zvýhodněn, nemá děti, chudou manželku a nebo chybějící nohu 8 188,- Kč čistého, ale vy jako zaměstnavatel za něj jeho jménem zaplatíte odvody ve výši 1 012,- Kč a pak ještě jménem svým, jako toho zlého zaměstnavatele, dalších 3 128,- Kč.

Suma sumárum vás tento zaměstnanec s minimální mzdou stojí každý měsíc hezkých 12 328,- Kč.

Pokud mi nevěříte, spočítejte si to třeba zde.

Musíte-li tedy pracovníkovi vyplatit minimální mzdu, musí tento pracovník přinést firmě minimálně oněch 12 328,- Kč, aby se vůbec vyplatilo ho zaměstnat, respektive, aby jeho práce nebyla pro vaší firmu ztrátová.

Je pravdou, že takových zaměstnanců, kteří pracují za minimální mzdu není mnoho. A je možné předpokládat, že pokud je jim vyplácena, je zřejmě jejich přínos pro zaměstnavatele na určité hranici rentability. Zřejmě také pracovní dovednosti a odborné znalosti takového zaměstnance nebudou nijak závratné.

To je ovšem situace, kde je každé zvýšení mzdy závažným krokem, mnohdy neúnosným.

Vždyť pouhé zvýšení o onu, odbory požadovanou, tisícikorunu znamená, že takový pracovník se celkově neprodraží o 1 000 korun, ale o 1 340 korun. Zaplatíte za něj na odvodech jménem zaměstnavatele 3 468,- Kč. A tak se dá počítat dál a dál.

A to vše za stále stejnou práci.

Může se pak někdo zaměstnavateli divit, že pracovníky na taková pracovní místa raději nepřijme a najme si pracovní agenturu? Nebo raději přidá dvěma či třem lépe placeným pracovníkům, aby zastali i práci toho s minimální mzdou?

Já ne.

A růstem minimální mzdy bude způsobeno to, že se do okruhu takto hraničně rentabilních pracovníků dostanou i ti, kteří v něm dosud nebyli. Jak se hranice minimální mzdy příblíží k jejich mzdě současné.
Minimální mzda je hezký způsob odborářského oblbování lidí. Bohužel již samotná její existence, natož pak zvyšování, je tím nejhorším co je možné udělat právě pro ty, kterých se bezprostředně dotýká.

Pokud bychom chtěli skutečně pomoci nízkopříjmovým zaměstnancům, měli bychom udělat něco zcela jiného. Minimální mzdu zrušit. A ne přemýšlet o tom, jak předehnat Rakousko.

A jen tak mimochodem. V tom Rakousku žádná minimální mzda není.

Článek byl původně zveřejněn v internetovém magazínu Abeceda a naleznete ho na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: