Úvodní stránka > Z domova > Lhář, vyděrač a nebo jen obyčejný lump?

Lhář, vyděrač a nebo jen obyčejný lump?

donut-613260_1280V včerejším článku o Ministerstvu pro místní rozvoj nadnáším otázku, jakou má cenu hlas voliče hnutí ANO. Víme to, je to cena jedné uválené koblihy. A upřímně – tuto cenu pro mě mají i ti, kteří svůj hlas za ten kus olezlého pečiva vyměnili. A to se ještě obávám, zda jejich podřadnou cenu nepřeceňuji.

Jejich favorit, výstižně v USA pojmenovaný jako Babisconi se nyní opět předvedl. Jako docela dobrý lhář. To když tvrdil, že by k přijetí eura ČR mělo proběhnout nějaké referendum.

Pravda, Babisconi dodal, že by mělo být tak nějak neoficiální a nezávazné, ale už to, že o něčem takovém mluvil zavání lží.

Moje osmdesátiletá příbuzná na jeho adresu prohlásila, že musí být „úplně blbej,“ když neví, že euro musíme přijmout povinně. A když i ona dáma ve svém věku ví, že jsme se k přijetí eura zavázali spolu se vstupem do EU a nevyjednali si žádnou výjimku, pak mi z toho všeho plyne jen to, že je Babisconi lhář. O tom, že by byl „úplně blbej“ a nevěděl to, totiž dost silně pochybuji.

Ono totiž takové mlžení může být k něčemu dobré. Odvede se pozornost od plánovaného zločinu zvaného EET.

Elektronická evidence tržeb totiž zatím nikde nepřinesla nic dobrého. Chorvatsko, které je Babisconim dokola papouškováno jako jakýsi vzor má totiž i díky vysokým daním a omezováním podnikatelského prostředí 20% nezaměstnanost. Není se čemu divit, pokud občana považujete apriorně za neplatiče, pak se na nějaké podnikání vykašle. Propustí zaměstnance, ať si jdou kam chtějí a stará se jen o sebe. Firma není charita. Jak uvádí na webu Svobodných Jiří Payne, v onom Chorvatsku ukončilo činnost 40 000 podniků. Domnívá se snad někdo, že u nás by to bylo jiné.

Umíte si přestavit, jak hradí zvýšené náklady s EET, které jsou některými ekonomy odhadovány na 20 000 až 30 000 ročně nějaký drobný živnostník. Třeba na malé vesnici kde ani nemají v prodejně telefon, otevřou když právě potřebujete a prodají třeba i na dluh, vždyť se tam všichni znají.

V takové té prodejně, kde se i pečivo objednává, protože neprodané si při svých tržbách nemohou dovolit? V takové prodejně, která je jediný zdroj nákupu třeba pro staré vesnické babičky, které se „do města“ na nákup nedostanou.

Já ne. To je pro ně lepší prodejnu zavřít a zahodit klíč.

Protože rozumné argumenty, z nichž uvádím výše jen jeden, Babisconimu nestačí, uchýlil se přirozeně k vydírání. Pokud EET neprojde, zvýší se daně. Poněkud zapomněl, že když rozdával koblihy, tak tvrdil něco jiného.

Domnívat se, že všichni podnikatelé jsou podvodníci a přistupovat k nim tak znamená jediné. Že se nenechají osočovat od někoho, kdo má sám máslo na hlavě, jehož firmy existují vlastně jen díky státním dotacím a šušká se, že vznikly megakrádežemi a že se na podnikání vykašlou. Firmu zavřou a půjdou si na Úřad práce pro podporu.

To by se Babisconimu asi moc nelíbilo. Nicméně nyní je třeba podpořit všechny možné akce proti EET. A měli by to udělat i ti, kteří si myslí, že se takovým způsobem omezí šedá ekonomika.

Možná tomu tak i je, ale vždy je nutné vidět i to, co není vidět.

V tomto případě za tou šedou bývá černá. A ta se na nějakou evidenci docela klidně vykašle. A nemusí ta evidence být ani elektronická.


Není to sice útěcha, ale jinde jsou ještě větší magoři než Babisconi. Novodobí socialisté jdou například ve Slovinsku tak daleko, že spolu se zavedením registračních pokladen připravují nařízení, kdy kupující bude povinen schovávat přijatou účtenku pod dobu zákonné záruční doby zboží. Pod pokutou až 400 eur. To se chce Babisconiho až obejmout. No fuj.

Článek byl původně zveřejněn v internetovém magazínu Abeceda a naleznete ho na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: