Úvodní stránka > Různé > Nenápadný půvab peněz

Nenápadný půvab peněz

cat-602944_1280Pro tento článek jsem si vypůjčil a poupravil, jak jistě poznáte, název Buñuelova filmu. A skutečně mi šlo jen o název, víc v tom nehledejte.

Pokud se řekne peníze, vybaví si každý hrst bankovek, výplatu, svoje úspory a podobné věci. Ne, že by nebyly důležité, ale není to u peněz to nejdůležitější.

Jsou mezi námi i tací, kteří mi nyní řeknou, že si nevybaví vůbec nic, protože se bez peněz obejdou, či tací, kteří s revolučním nadšením ve tváři budou tvrdit, že budoucnost patří společnosti bez peněz, pracující v jakési harmonii. Ti z toho snad vyrostou a nebo jinak zmoudří.

Peníze mají mnoho funkcí, ale já za jednu ze základních považuji tu, která svým způsobem existovala ještě před tím, než se peníze začaly nazývat penězi. Tou funkcí je míra hodnot.

Když pračlověk Janeček chtěl získat od jiného pračlověka hezký pazourek, musel mu za pazourek něco nabídnout. Peníze neměli. Tak mu dal třeba kožešinu.

Jak se to vyvíjelo dál asi tušíte – až vznikly peníze. A jejich funkce míry hodnot.

Je úplně jedno, budeme-li je nazývat kožešinou, dolarem, korunou či rublem. Nebo kreditem, jako v nějakém filmu. Význam mají, protože mohou označit cenu něčeho. Pro takový případ není vůbec důležité, zda peníze máte a nebo nemáte, není důležité ani to, zda si ono oceněné penězi můžete pořídit a nebo ne. Cena je určena. Cena automobilu, bydlení, rohlíku a pro toho, kdo právě peníze nemá to může bát cena jím nabízené práce.

A právě ve chvíli, kdy se rozhodujete, jedno na které straně, zda na straně nabízejícího a nebo poptávajícího, jestli vám cena vyhovuje, nastupuje ona nenápadná funkce peněz. Míra hodnot.

I když si to vůbec neuvědomujete, vždy v takové situaci tuto funkci využíváte.

Má pro můj život větší hodnotu dvoukoruna v kapse a nebo rohlík? Půl milionu na kontě a nebo malé auto? Deset milionů a nebo velký dům? Moje měsíční práce a nebo deset, dvacet a nebo třicet tisíc korun?

A stejně se rozhoduje druhá strana. Je cena ztvrdlého rohlíku vyšší než možnost mít alespoň korunu? Neprodané auto a nebo o sto tisícovek méně? Neudělaná práce a nebo dvacet namísto pracovníkovi vyplacených deseti tisíc?

Takové rozhodování by bez peněz jako míry hodnot nebylo možné. A stejně tak to není možné bez volného a neomezovaného trhu, který tuto vlastnost využívá.

Na to je třeba obzvláště myslet, když někdo cenu diktuje. Zejména pokud je to stát a obzvláště tehdy, když nás nutí uvedenou cenu platit. Pak je i pouhá koruna cenou příliš vysokou. A to nabízené onu hodnotu nemá ani náhodou.

Článek byl původně zveřejněn v internetovém magazínu Abeceda a naleznete ho na tomto odkazu.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: