Úvodní stránka > Z domova > O rozhlednách

O rozhlednách

bscap0000Dosti často mi někdo říká – Tak ty jsi ten libertarián? A dokonce se ti zamlouvá anarchokapitalismus? Tak zrovna takovým bych ho přál. To byste se divili, jak byste ještě po státu prstíčkem hrabali. Vždyť kdo by stavěl silnice, kdo nemocnice, školy a kdo by se staral o nemohoucí?

Možná mezi lidi s těmito názory patříte také.

Nebudu vám vysvětlovat, že bez vrchnosti to nejen že jde, ale logicky by to mělo jít i lépe. Ostatně co nám vrchnost přinesla dobrého, že?

Poskytnu vám místo toho jeden příklad za vše.

V sobotu jsem se díval na Televizní noviny na TV Nova a viděl jsem velice zajímavou reportáž o rozhlednách. Za peníze státu, respektive EU, byly postaveny na Slovácku rozhledny. Bylo vynaloženo několik milionů. Milionů, které byly před tím ukradeny z našich kapes.

Jenže o ty rozhledny jaksi není mezi lidmi příliš velký zájem. Jak by také byl, když nejsou postaveny na místech na které se rozhledna hodí, ale tam, kde z ní budete čumět do kopce, do stromů a nebo na hnojiště.

Naproti tomu si tam také jednu rozhlednu postavil jeden podnikatel. Návrh vybral spolu s komunitou ve které žije (ne komuna, komunita, tedy sousedi a známí) a bez čekání na nějakou dotaci jí postavil za své. Lidem se líbí. Nejen proto, že je jiná, ale je z ní také rozhled, a to je u rozhledny dosti zásadní měřítko její užitečnosti.
Ostatně se můžete na reportáž podívat sami na tomto odkazu (čas cca 21.50 min).

Ještě pořád si myslíte, že bez státu byste nejezdili po silnicích, vaše děti nechodili do školy a umírali byste bez pomoci na ulici spolu s ostatními chudými lidmi?

No tak to tedy přeji hodně štěstí. Vkládáte osud svůj a svých dětí do rukou organizace, která ani neumí postavit rozhlednu tak, aby se z ní dalo někam koukat.

Článek byl původně zveřejněn v internetovém magazínu Abeceda a naleznete ho na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: