Úvodní stránka > Ze zahraničí > Furt tam lezou. Túristi jedny…

Furt tam lezou. Túristi jedny…

tourism-785511_1280Dědeček byl vyhlášený samotář. Lidem se vyhýbal a nikoho kolem sebe nesnesl. Ale odjakživa toužil stát se hostinským.
Jára(da)Cimrman

Dědeček v Hospodě na Mýtince, ze které jsem si vypůjčil úvodní citát, to měl jednoduché. Nakonec si postavil hospodu do které skutečně hosté nechodili. A byl spokojen.

To v Barceloně mají jiné problémy. Turisté jim tam pořád lezou.

V internetové mutaci Hospodářských novin se můžete dočíst, že nová starostka Barcelony zahájila boj s příliš velkým cestovním ruchem. Na rok zakázala vznik nových ubytovacích kapacit pro turisty a vadí jí majitelé nemovitostí, které je pronajímají pomocí portálů typu Airbnb nebo Booking.com a nemají potřebné licence.

Kromě toho chce, aby tyto portály oznamovaly ty, kteří tak činí, jinak budou pokutovány a nezaplatí-li pokutu, budou jejich stránky plošně zablokovány na území celého Katalánska.
A perlička? Ta je tu také.

Poskytovatelům bytů, kteří dostanou pokutu, pak město nabídne možnost odčinit 80 procent pokuty. Budou ale muset umožnit městské radě využívat tyto byty po dobu tří let jako sociální bydlení. Bude tedy jen na majitelích, jestli dají přednost splacení celé pokuty, nebo zda poskytnou byt lidem, kteří si nemohou dovolit platit nájem v běžné výši.

zdroj

Chápu, že přemíra turistů může někomu vadit, ale řešit to je možné i bez represí. Alespoň svobodná společnost by to za pomoci volného trhu dokázala.

Lezete mi do ulice? Dám tak vysoký poplatek za vstup, že tam nikdo nepůjde. Pokud tedy je můj klid důležitější než třeba to, že mám blízko obchod či lékaře.

A podobná řešení by trh nalezl zajisté celou řadu, pokud by tedy nebyl svazován například do současné podoby, která je jen státem omezovanou parodií na volný trh.

Stát a státem posvěcený monopol umí je to co ona nová starostka, totiž omezovat, nařizovat, pokutovat a vydírat, viz třeba „nabídka“ nacpání někoho o koho nestojím do mé nemovitosti.

Nicméně mám pro paní starostku radu za kterou nic nechci a vyřeší problém s turisty jednou pro vždy. Co takhle Barcelonu zbourat. Garantuji, že tam pak turistu nepotkáte.

I když, oni by se jezdili dívat na to zbořeniště jako na pomník blbosti etatistů. A věřte, že bych si k takovému pomníku sám zajel s chutí. A co Vy?


Článek původně vyšel v magazínu Abeceda.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: