Úvodní stránka > Různé > Stát jsme my. A zní to hrdě.

Stát jsme my. A zní to hrdě.

i-741507_1280Občas někdo řekne to, co jsem napsal do názvu článku. A někdy to dokonce myslí vážně a věří tomu. Upřímně mi je takových jedinců líto. Jejich naivita je skutečně politováníhodná.

Jenže ono je to složité. Od malička jste vychováni státním školstvím, které do vás tluče přesvědčení, že bez státu se pomalu ani není možné vykakat a že stát se bude chovat vždy v tom nejlepší zájmu jeho občanů. A jste-li tvárný jedinec, který podlehne, musíte si prostě nabít hubu, abyste pochopili, že stát je jen nejvyšší level organizovaného násilí. Zlatá mafie.

V dohledné době se tak asi o skutečném stavu věci přesvědčí obyvatelé obce Gabčíkovo.

Gabčíkovo je malá obec na Slovensku, kterou asi ani neznáte. Ti starší si možná vzpomenou na dobu socialismu a budování vodního díla na Dunaji, Gabčíkovo – Nagymaros.

Gabčíkovo je jinak skutečně malá obec která má kolem 5 000 obyvatel. To je jako leckteré panelové sídliště. Možná i míň.

Do této obce se nyní slovenské ministerstvo vnitra rozhodlo umístit, údajně dočasně, tábor pro 500 imigrantů.

To se příliš nezamlouvalo místním obyvatelům a tak bylo uspořádáno místní referendum.

Podle webu České televize to dopadlo následovně:

Referenda se v Gabčíkovu zúčastnilo přes 58 procent voličů. Na otázku „Jste proti zřízení dočasného utečeneckého tábora pro migranty v účelovém zařízení Slovenské technické univerzity?“ jich téměř 97 procent odpovědělo kladně. Rakouské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Rakousko má se slovenskou vládou uzavřenu platnou dohodu. Z Bratislavy prý nejsou „žádné signály“, že by se na této dohodě po nedělním hlasování v Gabčíkovu něco změnilo. Oprávněnost tohoto předpokladu potvrdil mluvčí slovenského ministerstva Peter Lazarov. „Prvních 250 uprchlíků přijde v srpnu, dalších 250 pak v září,“ řekl rozhlasové stanici Österreich 1. Dodal, že s obyvateli Gabčíkova k tomu už nebude veden žádný dialog.

zdroj

Nehodlám zde rozebírat to, zda jsou obyvatelé Gabčíkova rasisté a xenofobové, kteří se ochuzují o multikulturní obohacení a ani to, zda jsou necitelné hyeny, které nechtějí pomáhat jiným lidem. To totiž není vůbec podstatné. Nevím, proč by měli svůj postoj vysvětlovat. Oni tam jsou doma a nějak se rozhodli.

Ale stát, ten, který by měl být i jejich, je prostřednictvím ministerstva vnitra nejen ignoruje. On jim přímo říká, že si mohou myslet co chtějí, že mohou mít na to, co se u nich doma děje jakýkoli názor, ale rozhodovat si o tom prostě nebudou. A nikdo se s nimi ani nebude bavit.

Jo, jo. Stát jsme my a zní to hrdě. Já si to tedy nemyslím ani náhodou. Myslím, že se k mému názoru v dohledné době přidá i pár tisícovek lidí z obce Gabčíkovo.

A co vy? Jak je to s vaší hrdostí?


Článek původně vyšel v magazínu Abeceda.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: