Úvodní stránka > Různé > Pojedeme autem

Pojedeme autem

self-815795_1280Jak často řeknete a nebo slyšíte tu větu a nebo její nejrůznější varianty. Pojedeme autem. Vem si na to auto. Přivezu to autem. Autem se k nám dostanete tak a tak.

Je to takové konstatování samozřejmého.

Nevím jak vy, ale já za samozřejmé považuji i to, že jsou věci, za které se platí. Třeba když použiji něco, co není moje. Třeba když při té cestě autem jedu po silnici.

Je to tak, nevlastním žádnou silnici. Ani blbou „okresku.“ Nejspíš jste na tom stejně. Jezdíte autem (vidíte jak samozřejmě předpokládám, že mezi vámi není nikdo, kdo by nejezdil autem?) po silnicích co nejsou vaše. No a protože nejezdíme po svých cestách, je logické, že za jejich použití bychom měli platit.

Protože u nás, bohužel, vlastní silnice stát, platíme jemu. A to hned několikrát různými daněmi. Na první pohled ty platby vypadají i poměrně logicky.

Ale pak jsem si přečetl článek Klasické dálniční známky skončí. Chceme modernější systém, říká ministr dopravy, ve kterém se v rozhovoru s ministrem dopravy Ťokem (Annofert) dozvíme, jak chce stát moderně vybírat mýtné, respektive využít mýtné k dalšímu šmírování pohybu lidí a uvědomil jsem si, jak platba za to, že můžeme používat silnice hraničí s vyděračstvím. I když, tahle další sprostá krádež v režii státu ani nic jiného být nemůže.

Představte si, že silnice u nás nevlastní stát, ale různé soukromé firmy. Myslím, že byste nalezli celou řadu úseků cest, které byste raději objeli, abyste si neničili auto. Umím si představit i to, že by vznikly motoristické magazíny a nebo televizní pořady, které by na takové úseky upozorňovaly, aplikace pro mobilní telefony, které by v závislosti na modelu auta a trase spočítali trasu, která bude optimální jak z hlediska mýtného, tak i amortizace vozu.

Možná by toho bylo daleko víc, lidské fantazii a podnikavosti se, kromě státní buzerace, meze nekladou.

Jenže realita je jiná. Koupíte si auto a už platíte za použití cest. Což je správné, ale…

Aby to bylo jednoduché, je při nákupu paliva do jeho ceny zahrnuta spotřební daň.

Spotřební daň z pohonných hmot byla původně zamýšlena a koncipována jako příjem státního rozpočtu, určený pro obnovu a výstavbu silniční sítě. V současné době je dle tabulek spotřební daň na motorový benzin 12 840,- Kč na 1000 litrů.

Pokud to zjednodušíme, aby se to dobře počítalo a vezmeme, že litr benzinu u pumpy stojí 30,- Kč, tak z těchto 30 korun je 12,- Kč skutečná cena benzínu o kterou se nějak podělí pumpař, rafinerie a další, kteří opravdu něco dělají pro to, abyste si ten benzin nalili do nádrže. K těm 12 kačkám ale přidejte ještě 12,80 spotřební daň a cena skočí na 24,80 Kč za litr. Přihodíme 21% DPH, tedy 5,20 Kč (21% ze součtu oněch 12 a 12,80) a jsme na svých 30 korunách.

Je to hodně, ale mohu si říci, že silnice jsou drahé. A určitě musí být hodně moc drahé, protože podnikatelé platí ještě navíc silniční daň. A při jízdě po dálnici platíte ještě extra poplatek navíc.

Jenže je tu trochu problém. Ono to je prý pořád málo. Alespoň podle úředníků.

Já teda myslím, že problém tu je. Na Moravě by řekli, že je to problém jak sviňa.

Podle MF byl výběr výše uvedené spotřební daně za uplynulý rok ve výši přesahující 72 miliard.

V témže měl naplánováno Státní fond dopravní infrastruktury na údržbu rozvoj silniční sítě necelých 30 miliard.

Tak nevím. Ať počítám, jak počítám, tak mi vychází, že tyhle peníze by z daně, která pro tuto potřebu při svém vzniku byla zvažována, byly získány i v případě, že by ona spotřební daň byla poloviční.

Klidně by se pak mohlo za litr benzinu namísto 30 korun za litr, při snížené spotřební dani a tím i menší výsledné částce DPH platit 22,- Kč za litr (12,- Kč/l paliva + 6,- Kč spotř. daň + 4,- Kč DPH).

A dálnice by mohla být bez nálepky, živnostníci bez silniční daně (a tím levnější jejich produkty či služby) a kamiony bez elektronických krabiček, které sypou peníze hlavně jejich provozovateli (a tím levnější přeprava a tedy koncová cena přepravovaného zboží).

Silnice by byly ve stejném stavu jako nyní, jen by nám zůstalo v kapsách víc peněz. Byly by tam i ty, které nám nyní stát loupí.

A co vy? Myslíte si, že je současný stav správný? Jste rádi okrádáni?


Článek původně vyšel v magazínu Abeceda.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: