Úvodní stránka > Z domova > Hradní špína

Hradní špína

Je to možná náhoda, ale mě to přijde spíš symbolické, že tento pátek, kdy vychází články na tomto webu (je míněn web magazínu Abeceda, pozn.autora), připadá na 28. říjen. Na den, kdy si připomínáme vznik samostatného Československa. Je to už skoro sto let a tak nějak ty ideály na kterých to Československo vzniklo není příliš vidět. Přinejmenším ne na Hradě. Na tom s velkým H.

O zapírání, lžích a vykrucování se a doslova panickém strachu z přiznání omylu jsem již psal nesčetněkrát. Současné divadlo s nepřiznáním ocenění někomu kdo se najednou znelíbí by tak mohlo být jen potvrzením malosti a ubohosti Milouše Zemana a jeho squadry, kdyby to nebylo o dost vážnější a nešlo jen o nějaký řád a nebo medaili.

Vzpomněl jsem si na sci-fi úlet s názvem 2021: Pražská odysea aneb smrt chudákům. Obsah není důležitý. Snad jen to, že autor sci-fi děj zasadil do Prahy, hlavního města Opričniny české.

Autor se ale asi mýlil. Stejně jako já, když jsem se domníval, že Zeman z nás chce udělat nějakou ruskou gubernii. On má radši Čínu.

Když před pár dny do naší země zavítal Dalajláma, tak to neznamenalo jen servilní ujištění věrnosti Číně. Jinak neumím vlezdoprdelní dopis několika tzv. „ústavních činitelů“ nazvat.

Ještě před návštěvou šel na kobereček náš velvyslanec v Číně, pak se vyptávala velvyslankyně Číny u nás a pak parta čtyř ustrašených a ponížených řiťolezů Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyplodila servilní supliku pro Čínu.

Snaha uvedených již sklízí první plody. Čína si je jistá v kramflecích a má už první nestandardní požadavky.

Tím nemíním jen reakci na poníženou skoro omluvu, kdy Čína prostřednictvím mluvčího svého ministerstva zahraničí prohlásila, že

Čína si cení takovýchto závazků a doufá, že příslušné země dodrží své sliby, dodrží politiku jedné Číny, plně pochopí a budou respektovat základní zájmy a hluboké obavy Číny a budou se zabývat s opatrností otázkami souvisejícími s Tibetem s cílem zajistit zdravý a stabilní rozvoj bilaterálních vztahů,…

Čína se rozhodně staví proti jakýmkoli formám kontaktu mezi činiteli jakékoli země a 14. dalajlamou.

zdroj

To byl jen první krok. Čína, protože vidí, že potenciální vazalové jsou poslušní, své požadavky stupňuje. V listopadu má ČR a Čína slavnostně podepsat soupis investic, které má u nás Čína provést.

Dokument obsahuje devadesátku projektů od infrastruktury přes reality, potravinářství nebo třeba cestovní ruch. Nejdůležitější položkou je čínský požadavek postavit v Česku jadernou elektrárnu, aniž Číňané konkrétně jmenují jakou. A bez výběrového řízení.

zdroj

Poněkud obskurní, nemyslíte?

Často je mi vytýkáno, že jako zastánce svobodné společnosti, která je postavena na tržních základech, upřednostňuji zisk. Vytýkáno je mi to ovšem ze strany těch, kteří jsou buď hloupí a nebo nevědí o čem je vlastně řeč. Zisk totiž nejsou jen peníze, ty jsou především měřítkem hodnot. A já jsem toho názoru, že mít peníze za cenu podpory režimu, který si s lidskými právy nedělá příliš hlavu není žádným ziskem. A mít je za cenu podlézavosti a ohýbání hřbetu je jen obyčejnou ztrátou. Minimálně vlastní tváře.

Jestliže ono obludárium, které podepsalo onu supliku, má ještě zbytky tváří pro naše publikum, pak se domnívám, že pro Číňany jsou, myslím, již odepsaní slouhové a za ně jsou i považováni.

Takže přeji krásný státní svátek a strašně moc bych si přál, aby na ten další již na Hradě nestrašilo žádné strašidlo a aby si hodně lidí pamatovalo kdo a co podepisuje.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu.

Rubriky:Z domova Tagy:, , ,
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: