Póvl

Póvl = (z jidiš) (hovorově, hanlivě) podřadné zboží, bezcenná věc, brak

Když malí kluci hrají hry, rozdělí se. Někdo je četník a jiný zloděj. My v ulici hráli na indiány a kovboje. Jinde to mají určitě jinak, podobně.
My, když hra skončila, běželi na večeři a nebo k někomu z nás domů. Dostali jsme čaj nebo šťávu a svačinu. Už nebylo důležité kdo byl ve hře kdo. Skončila a my zase byli ti umolousaní kluci z naší ulice.

Sportovci to mají podobně. Věřím, že by se na startu klidně přetáhli tretrou přes palici, ale v cíli si podají ruce. Klidně první s posledním. I třeba boxeři, pokud na sebe přes rozmlácené tváře vidí.

V kuloárech sněmovny bylo nezřídka vidět, jak se spolu baví zapřísáhlí nepřátelé z poslaneckých lavic. Je vcelku jasné, že plamenné projevy není možné brát zase tak moc vážně. Pokud ano, byl by div, že by se nepomlátili ještě při projevech.

Konec konců i ve tvrdé hře pro dospělé, zvané podnikání, jsou situace, kdy po bchodním jednání jdou protivníci společně na drink.

Jsou ale výjimky.

U nás ve vedlejší ulici byl kluk, co bral hry tak vážně, že byl-li indiánem, pak nemluvil s kovboji ani druhý den ve škole. Ruští mužici co prohráli s Kanadou v hokeji nedokázali podat po zápase protivníkům ruce. A nebo třeba Zeman, který nedokáže jít na pohřeb zesnulého kardinála Vlka.

Ty první dva příklady se dají nějak odůvodnit. Nezralostí malého kluka, zabedněností rusa a podobně. U Zemana je to jinak.

Zeman totiž není soukromá osoba. President jí není a být nemůže. Je to úřad. A osoba, která ho zastává musí potlačit svoje ego, svoje osobní zájmy, své antipatie. Zeman to neumí. Nebo nechce umět.
Zeman nám názorně znovu ukazuje, že není presidentem dolních deseti milionů, který lidi spojuje, jak lhal při svém ucházení se o presidentský úřad. Je to jen egomaniak, který nezná míru.

Nejsem věřící katolík, ale také nepostrádám elementární slušnost. Účast hlavy státu na pohřbu bývalé hlavy majoritní církve by měla být právě součástí té slušnosti. Pro člověka, který se umí přenést přes kritiku. Tím Zeman není. Ukazuje nám, že je mstivou kreaturou, jak se říká, až za hrob. Svojí provinční malost zapšklého hlupáka.

Ovčáček nám říkal, že Zeman není pokrytec. Má pravdu. Je to jen obyčejný póvl.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu.

 1. Martin
  25. března 2017 (1.32)

  Co treba napsat „Nemam rad Zemana“ a usetrit nas zbytecnych vylevu? Mimochodem, ja ho taky nemam rad.

  O kardinalu Vlkovi toho vim malo. Nic proti nemu nemam. Ale kdybych nekoho nemel vubec rad, tak bych mu na pohreb nesel. I kdybych byl president a on Astan Seran.

  • 25. března 2017 (9.37)

   Píšete to správně „O kardinalu Vlkovi toho vim malo. Nic proti nemu nemam. Ale kdybych nekoho nemel vubec rad, tak bych mu na pohreb nesel. I kdybych byl president a on Astan Seran.
   Já bych učinil totéž a bylo by to tak správně. Pokud by tedy jeden z nás dvou nebyl president. Pak by, podle mého názoru, platilo to co jsem napsal v tom svém zbytečném výlevu.
   Přirozeně děkuji za komentář, který tak nějak naznačuje, že pro Vás článek zase tak zbytečným není.

 2. Martin
  25. března 2017 (16.19)

  Ctu vas protoze casto pisete zajimave. Nekdy s vama stoprocentne souhlasim, casteji vubec. Ze nesnasite Zemana je vice nez jasne z jinych clanku. Predpokladam ze kvuli tomuto pohrbu si do nej zaryla cela kavarna, takze proc jeste vy? Samozrejme mate pravo na nazor a piste si co chcete. Na jedne strane ma reprezentovat obcany a hrat hodneho kladece vencu, na druhe strane je to vytizeny clovek a ma tez pravo na nazor. Nemam ho vubec rad, je to socan a ma divne kamarady, ale oproti zbytku verchusky je zlaty.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: