Úvodní stránka > Různé > Teorie a praxe minimální mzdy

Teorie a praxe minimální mzdy

11. července 2017 Napsat komentář Go to comments

Že jsem odpůrcem institutu minimální mzdy je poměrně dobře známé. Tvrdím, že minimální mzda nejen že nízkopříjmovým skupinám zaměstnanců nepomáhá, ale naopak je poškozuje.

Socialisté, marxisté a jiní levicoví blouznivci si myslí pravý opak. Zřejmě žijí ve svých bludech a domnívají se, že kapsa zaměstnavatele je bezedná.

Nechápou, že zaměstnanec musí nejprve odvést práci nejen ve výši své mzdy, ale i ve výši svých mzdových nákladů. Zvyšováním minimální mzdy se ale takový zaměstnanec může dostat do situace, kdy jím odvedená práce přestane dosahovat této výše a pro zaměstnavatele nastává nevyhnutelný krok, kterým je propuštění zaměstnance s minimální mzdou, namísto jejího navýšení podle nějakého nařízení, které sesmolil úředník, který o věci nejspíš vůbec nic neví.

Je sice pravdou, že minimální mzda se podle odborářů z ČMKOS dotýká jen asi 3 % zaměstnanců, ale právě díky takto malému počtu je o to snadnější si představit, že právě tito zaměstnanci jsou pro zaměstnavatele poměrně jednoduše postradatelní a nahraditelní. Ať již strojem, počítačovým systémem a nebo tím, že se ony jednoduché úkony rozdělí mezi více jiných pracovníků, kterým se navýší jejich mzda. Takové navýšení, pokud se dobře ekonomicky zpracuje, může být méně nákladné, než zvýšení minimální mzdy.

Proto jsem byl velmi mile překvapen upozorněním na článek, který mojí kritiku potvrzuje. Nikoli teoreticky, ale praxí.

V americkém městě Seattle totiž zvýšili minimální mzdu. Výsledek – snížení pracovních míst právě pro zaměstnance, kteří minimální mzdu pobírali.

Uvedenou problematikou za zabývá i studie skupiny ekonomů z Washingtonské univerzity, kterou si zadalo samo město Seattle.

O této praktické ukázce efektu minimální mzdy v praxi si můžete přečíst nejen na stránkách Los Angeles Times, ale třeba i na serveru Novinky.cz.

Zcela upřímně jsem potěšen. Ne proto, že chudí v Seattlu přichází o práci. Těší mě, že praxe potvrzuje to, co ekonomové rakouské školy říkali již dávno. Zmíněná studie tak jen potvrzuje to, čemu levičák nevěří.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: