Úvodní stránka > Z domova > Jak se to dělá

Jak se to dělá

Občas tak dumám, proč vlastně někteří lidé tak polykají propagandu tzv. alternativních webů. Kde berou tu neskutečnou jistotu, že to co jim je na nich sdělováno je pravda. A naivně mi to nejde do hlavy.

Alternativní, nebo chceme-li proruské, weby totiž většinou nejsou vedeny žádnými jelimany. A potvrzuje se to, co již analytici vědí. Ony ty weby přímo nelžou. Jen tak docela neříkají celou pravdu. Přidejme k tomu jejich obecenstvo, což je většinou skupina osob s poněkud nižšími rozlišovacími schopnostmi, naivní hlupáci a nebo zapšklí milovníci starých časů. Výsledek se dostaví.

Chcete příklad? Tady je.

Občas jen tak pro pobavení navštívím jeden web. Je veden v blogovacím systému WordPress a jmenuje se Ostrov Janiky. Měl by se sice jmenovat Ostrov šílenců, ale k tomu asi jejich sebereflexe nedostoupila. Kromě toho, že autorka blogu prezentuje mezi odkazy obrázek Kaddáfího a tvrdí, že je Donbas. To jen dotváří představu. Ale k věci.

Včera jsem na tomto webu nalezl krátký článek. Autorka ostatně není příliš schopná něco napsat, spíš přebírá, jak jinak, z ruského internetu a jak se domnívám i podle ruských not. Ale k tomu ještě dojdu.

Článek pojednává o čipování. Podívejte se sami.

Krátký a jednoduchý, dokonce i se zdrojem. Pokud nahlédneme na původní ruský článek, můžeme říci, že je víceméně přesně přeložen.

Co ale zarazí jsou komentáře. Konkrétně dva. Hodně zajímavé je, že většina komentářů, alespoň v době přípravy tohoto příspěvku, hovořila o možném zneužití technologie, což je dle mého logické, tak i k tématům náboženství, proroctví a podobně. Dva se ale výrazně odlišovaly.

Ihned první, který napsala autorka blogu. (Připadá mi jako docela schizofrenní zveřejnit článek a přidat hned první komentář, ale na tom webu mě to zase tak moc nepřekvapilo).

A o pár komentářů dál, podobný a opět od autorky blogu.

Také vám připadá, jako by chtěla diskuzi usměrnit tím správným směrem?

Odbočím.

Ruský server nenapsal celou pravdu. Nelhal, jen prostě napsal, že americká firma čipuje zaměstnance. To není lež. Jenže to také není celá pravda.

Již 24. července vyšel na serveru The Washington Times článek, jehož název by se dal přeložit jako „Společnost ve Wisconsinu nabídla zaměstnancům čipové implantáty

Na odkazu naleznete celý článek. Jeho informační hodnota je přirozeně vyšší než vykuchaná ruská verze. Jde o to, že nejde o nějaké povinné čipování zaměstnanců, ale že společnost svým 50 zaměstnancům tuto možnost, která je v hodnotě 300 dolarů, nabídla.

Je to jen malý rozdíl ve slovech. Velký v informační hodnotě. A tak se to dělá.


Slíbil jsem, že se vrátím k onomu blogu. A k ruským notičkám.

Onen je tu totiž ještě pár věcí, které zarazí. Původní ruský článek vyšel 2. srpna t.r. Web Politikus.ru dokonce uvádí i čas zveřejnění, který je 17.53 hodin. Pokud vezmeme v úvahu časový posun a za základ Moskvu, tak musíme počítat v tuto roční dobu s hodinovým posunem. Zdrojový článek tedy vyšel pravděpodobně v 16.53 hodin našeho času.

Kdy vyšel překlad? Má stejné datum. Takže někdy mezi pátou odpolední a zhruba půl jedenáctou večerní. První diskuzní příspěvek, jak můžete ostatně vidět výše na náhledu, byl vložen téhož dne v 22.35 hodin.

Pět a půl hodiny. Vážně mi někdo chce tvrdit, že obyčejný blog na WordPressu, který zcela evidentně tvoří někdo, kdo se tváří jako obyčejný člověk, tohle bez problémů zvládne.

Víte ono se to možná nezdá, ale za pět a půl hodiny nalézt na cizojazyčném internetu článek, který evidentně nemá ekvivalent na tuzemském internetu, přeložit ho a zveřejnit není zase tak jednoduchá záležitost.

Možná je to náhoda. Možná ne a Janika je spíše janičář. Sice ne v osmanských službách, ale na východě to je.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: