Úvodní stránka > Různé > O svobodě

O svobodě

Nedávno jsem se bavil s jedním známým. Kritizoval Koreu. Tu severní. Že je tam potlačována svoboda. Plynule přešel na Rusko. Že tam budou kontrolovat přístup k internetu a zakáží programy, které na něm umí skrýt vaší identitu. Také jsem o tom někde četl.

Řekl jsem mu, že tomu rozumím. Že ten útisk chápu. Nám zase Unie zakázala žárovky, míchá do benzínu sračky a chystají se zakázat výkonné vysavače. Všude je něco.

Známý se nade mnou pozastavil. To prý nemohu porovnávat. To je něco úplně jiného. Nesrovnatelného.

Nesrovnatelného? Já vám tedy nevím. Kdo určí, co je zákaz který ničí svobodu a co je zákaz v zájmu nějakého vyššího dobra? Já? Ten můj známý? Nějaký úředník a nebo, nedej bože, politik? Z mého pohledu je násilí jako násilí. Neexistuje nějaké „tohle ještě jde, ale tohle už ne.“ Včera jsem si přečetl dva články. Jeden na stránkách magazínu Abeceda od autora Bavora V. a jeden na stránkách jiných od M. Fendrycha.

Bavor v článku Byla noc, skoro ráno došel k závěru, že okupace v ´68 vlastně ani okupací nebyla, spíš šlo asi o nějaké cvičení a vylekané spojenecké vojáčky. Fendrych na to šel z jiného soudku a o tom co napsal svědčí už název jeho úvahy. Brusel nám diktuje sací výkon vysavačů, prý je to horší než za bolševika (49 let od srpna 1968).

Osobně si myslím, že hráblo oběma, ale to rozebírat nechci. Pro mě oba články slouží jako ukázka toho, jak může někdo hodnotit stejné věci odlišně. Z pohledu na svobodu ale není možné říci, že něco se ještě dá chápat. Nedá a nesmí.

A o tom to mé dnešní povídání vlastně ke. Že je úplně fuk, jestli jde o kontrolu internetu v Rusku a nebo omezování vysavačů u nás. A nebo o přátelskou pomoc spojeneckých vojsk. Jde totiž o princip. O svobodu.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu.

Rubriky:Různé Tagy:,
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: