Úvodní stránka > Různé > 100 a nebo raději 60?

100 a nebo raději 60?

07. listopadu 2017 Napsat komentář Go to comments

Dnešní den je významný. Slavíme výročí. 7. listopadu se totiž něco stalo. Jenže mám malý problém, které výročí slavit. Nabízejí se mi hned dvě. O jednom asi víte a o tom druhém nejspíš ne.

Na dnešek připadá sté výročí bolševického puče v Rusku. Stál za ním známý syfilitický agent vilémovského Německa a grafoman Lenin. To moc k slavení není. Bolševický převrat ve svém důsledku způsobil smrt stamiliónů nevinných lidí, zabrzdil vývoj Ruska na desetiletí a nebojím se říci i to, že dokonale zdecimoval morálku obyvatel Ruska a jeho satelitů.

Jsem toho názoru, že katastrofální důsledky bolševického puče jsou dodnes znatelné po celém světě a zejména obyvatelé Ruska se s nimi budou potýkat asi ještě velmi dlouho, pokud se jich zbaví vůbec.

Raději si tedy dnes připomenu jiné výročí. Šedesáté.

Bylo to 7. listopadu 1957. Tehdy se začal vyrábět. Mám na něj krásné vzpomínky. Byl můj první. Zdědil jsem ho tenkrát po matce. V den svých osmnáctých narozenin jsem tedy otočil klíčkem a jel do školy vlastním autem.

Je to obtížně sdělitelný zážitek. Musí se zažít. Vlastní auto. Pro kluka v osmnácti skutečný splněný sen.

Doprovázel mě i na vysoké. Pravda, skočil do toho listopad a vyrojila se auta ze západu. Už jsem neměl tak zajímavý vůz. Ale tu první jízdu, tu mi nikdo nikdy nevezme.

Když tedy volím co slavit, je volba jasná. S chutí si připomenu to, že před šedesáti lety započala výroba automobilů značky Trabant. Pro mě osobně mají totiž daleko větší význam, než činy zrůdy s ryšavou bradkou.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: