70

Dnes je výročí. Sedmdesáté. Letí to, že? Už to bude sedmdesát let od 25. února 1948. Dne, kterým začala zřejmě nejčernější léta naší historie. Podle mého názoru je totiž komunistický puč nejtragičtějším okamžikem našich novodobých dějin. Kdo si myslí opak, asi nezná moc historii.

Nepsal jsem na toto téma již delší dobu. Naposledy tuším v únoru 2015 na svém blogu zde. Připomněl jsem již nedohledatelné „Teze k 60. výročí únorové revoluce 1948“ zveřejněné na webu KSČM a také seznam 242 zavražděných lidí.

Tři roky jsem se tím datem nijak nezabýval. Jenže doba pokročila a domnívám se, že je nyní nutno existenci zla připomínat znovu a stále. Totalita v nás, pozůstatek totality skutečné, zanechala místa, která jí asi tak nějak chtějí. A proto vystrkuje nikoli růžky, ale přímo rohy.

Jak jinak si vysvětlit úspěch manipulátorů typu SPD, která evidentně s demokracií nemá mnoho společného, úspěch politiků, kteří tvrdí, že nejsou politici a jen makají a kteří křičí chyťte zloděje a sami mají máslo na hlavě. Jak si vysvětlit presidenta, který zblbnul méně bystré lidi lží, že je ochrání před hrozbou, se kterou ze svých pravomocí nemůže dělat vůbec nic a místo toho jim připravuje vládní uskupení vytažené z politické kanalizace?

Nejde již jen o rudou svoloč jako takovou, ale o totalitu vůbec.

Totalita tu byla dlouho. Někdo s ní kolaboroval, někdo jí trpěl, někdo trpěl díky ní. Myslím, že problém je v tom, že si jí připomínáme málo. A ať si říká kdo chce co chce, tak právě v politice platí, že kdo se nepoučí z historie bývá nucen si jí zopakovat. A proto je nutné nejen připomínat totalitu, ale ukazovat i její možné současné varianty.

Kolem a kolem vzato se před sedmdesáti lety Gottwaldova sebranka dostala k moci více méně legálně. A s pomocí čistek svou moc upevnila.

Nechci slyšet žádnou rostoucí trávu, ale sebranka by tu byla a čistky jsou tak nějak vidět také. Pokud nejsme úplně slepí. Zatím jsou to možná jen varovné signály, ale není radno je podceňovat.

Historie a paralely. Oboje je nutné znát a mluvit o tom. Pro někoho tento článek možná vypadá jako zbytečný, jenže myslím, že není. Dříve jsem se domníval, že lidi nejsou tupouni a myslí hlavou. Byť mi občas někteří předhazují, že jsem přílišný elitář a považuji obyčejné lidi za tupce a hlupáky. Naposledy mi to vmetl nikoli do tváře, ale do monitoru komentující pod mým článkem „Jak je důležité míti Zemana.

Jenže není to zase tak dávno, dva roky, co jsem si hrál se slovy a parodoval jedno komunistické prohlášení a upravil ho, jako by vzniklo ve straně docela jiné.

Napsal jsem tehdy, že někomu to může připadat pomatené a víte co? V diskuzi mi, je to docela komické, napsal ten, kdo mě u výše zmíněného článku kritizoval, následující slova.

„Snad ani ne pomatené, ale spíše drzé. Počítá to s tím, že lidi si prdlajs pamatují a za pár koblih a slibů si diktaturu klidně zvolí znovu.“

Už proto je nutné totalitu připomínat. Protože, jak vidíme, lidi si vážně pamatují prdlajs a těch umolousaných koblížků je všude plno.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu.

 1. Martin
  25. února 2018 (1.25)

  > Jak jinak si vysvětlit úspěch manipulátorů typu SPD

  Vy jste nespadl z Marsu, v takove blizkosti byste musel mit lepsi informace.

  Nevim co vsechno spachala SPD (pokud tedy nemyslite nemeckou SPD, to bych pak vedel), ale lidi si konecne vsimli kam je vedou „zavedene“ strany. Burokracie horsi nez za komousu, neustaly narust uredniku, snizovani zivotni urovne vetsiny (porad lepsi nez za komousu, ale kazdy rok horsi; a ne, nepatrim k te vetsine), omezovani svobody slova…

  … smerovani na Zapad, ktery smeruje do brusele a kde vladnou neomarxisti a zavadeji cenzuru, kterou bude delat kdo? No prece ti nejpovolanejsi: Jejich estabaci:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Anetta_Kahane#Working_with_East_Germany's_state_security_service_(Stasi)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Anetta_Kahane#Activism

  • 26. února 2018 (23.49)

   Kapičku Vás to zablokovalo. To víte, odkazy nemá WP rád. Ale k věci.

   Není zase tak důležité odkud kdo spadl, jako to, zda nespadl na hlavu. Pokud se domníváte, že SPD není stranou manipulátorů, tak jste, podle mého názoru, nepostřehl jejich pravidelné hledání nepřítele. Omakurův podnikatelský záměr ho hledá podle momentální nálady ve společnosti. Nejdřív to byli cikáni, pak muslimové, když se profláklo jeho focení v mešitě a chválení té návštěvy a to jak jeho přítelkyni sluší burka, pak to zase byly Lety.
   Netvrdím, že nejde o problémová témata a pokud byste četl některé mé články, pak byste věděl, že ani mě nenechávají klidným. Nepřipadám si ale zase tak jednoduchý, abych si pustil TV Barrandov, mrknul na hovory s šášou a při lahváči u Duelu s někým řekl ženě: „Teda mámo, ten Okamura je ale frajer.“ To rád přenechám jiným.

   Že je Brusel plný neomarxistů je určitě pravda, nicméně na Západ patříme a na východ se mi moc nechce. Obávám se, že Okamura a jeho parta by asi rychle svobodu slova okleštili také. Ostatně se tím ani netají.
   Pokud pak píšete o byrokracii etc. nejedná se o problém ze strany stran ale o problém se strany etatistů a to je zcela jiná otázka.

   • Martin
    27. února 2018 (22.36)

    Diky za odpoved.

    Netvrdim, ze SPD jsou svati nebo ze nemanipuluji. Ale nevidim, ze zbytek je v tom lepsi.

    Pokud je Okamurovym zamerem prosazovat politiku kterou si lide preji… pak mu musim fandit. Rikejme tomu treba populismus, klidne rikejme, ze nema vlastni nazor a jen papouskuje, co lidi chteji slyset, ale pokud bude – na rozdil od ostatnich – delat co lidi chteji, pak je (ac levicak) muj favorit.

    Ja myslim, ze nepritele hledat netreba. Hlavnim nepritelem je nase verchuska ktera uz otevrene priznava plan na vymenu puvodniho obyvatelstva (zpravy ARD). Dalsim nepritelem jsou nenavistne ideologie.

    Na zapad patrime, ale orientovat se na zapad minuleho stoleti tak nejak nejde, a soucasny zapad patri nekam do Orientu nebo do Afriky, tak co s tim?

    Ctu snad vsechny vase clanky a casto souhlasim. Kdybyste psal jenom takove jako tento, pak bych vas necetl vubec.

    Kdyz nas tu uz 20+ let „standardni“ strany (vcetne ODS) zavadeji porad tuzsi byrokracii, pak to neni problem techto stran? No rekneme, ze v nich sedi etatiste, no a co s tim?

    > Obávám se, že Okamura a jeho parta by asi rychle svobodu slova okleštili také. Ostatně se tím ani netají.

    To se ke me nejak nedoneslo, muzete konkretne?

   • 01. března 2018 (22.48)

    Například, nevím teď přesně kdy a kde a fakt se mi to nechce hledat, nemusel to být ani přímo Okamura, ale někdo z SPD, jsem slyšel názor že by se islám měl zakázat.

 2. Martin
  02. března 2018 (9.25)

  Ted jde o to jestli to spada pod svobodu slova (jako treba tvrzeni ze Zeme je placka) nebo pod hnuti smerujici k potlaceni prav a svobod cloveka (jako treba cela saria). Ted samozrejme muzeme argumentovat tim ze nejsou vsichni stejni, coz plati ovsem i pro nacisty, treba takovy Schindler, ze?

  • 02. března 2018 (12.59)

   Svoboda slova nebo hnutí… Víte, mě to je z principu jedno. Já k tomu přistupuji z pohledu anarchokapitalistického uvažování. Z toho úhlu pohledu může být někdy třeba nebezpečnější svoboda slova než nějaké hnutí. Ale záleží na úhlu pohledu toho kterého jedince.
   Nebezpečné není to nebo ono, nebezpečné je, pokud někdo začne být arbitrem, který posuzuje co je a co není nebezpečné. Ostatně k novele TZ z pera SPD, která prošla do dalšího čtení včera chci napsat něco malého. Možná v pondělí, když to stinu.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: