Úvodní stránka > Z domova > Postižená děvčata (3/3)

Postižená děvčata (3/3)

01. července 2017 Napsat komentář Go to comments

Předevčírem trocha teorie, včera něco telefonické praxe a dnes? Dnes se podíváme na co jsem se v tom naštvání podíval a co jsem při tom našel.

Kapitola třetí. Chráněné korálky.

Moje první reakce byla, že zavolám zpět na telefonní číslo, ze kterého jsem byl žádán o „pomoc.“ Vytočil jsem ho tedy a zjistil, že telefonní číslo, jak zvláštní, neexistuje.

Můžete si to ostatně zkusit také. Vytočte 277 001 360 a dejte vědět kam jste se dovolali.

Evidentně tedy šlo o bránu nějaké telemarketingové společnosti. Nedělám si o nich nějaké iluze, jedno je ale poměrně jisté. Totiž to, že musí ty nabízené cetky, pardon, krásné šperky, pro někoho prodávat. A taky to, že nejspíš nejsem sám, komu volali.

Zadal jsem tedy číslo do vyhledávače Googlu a to vám byla úroda. Namátkou se můžete podívat třeba na tento odkaz nebo na tento. Určitě ale sami naleznete celou řadu dalších. Ony ty databáze otravných hovorů jsou nejspíš částečně sdílené.

Jak je vidět, nejde asi o novinku, některá hodnocení jsou již z dubna tohoto roku. Za tu dobu jistě operátoři hovor „vypilovali“ a tak mě pořád zarážela ta hloupě znějící slova na začátku hovoru. „Chráněná dílna, chráněné korálky.

Napadlo by vás třeba při prodeji svíček z produkce nějaké skutečně chráněné dílny začínat hovor slovy „Chráněná dílna, chráněné svíčky?“ Nebo „Chráněná dílna, chráněné košíky?

Pustil jsem si hovor, jeho začátek, několikrát. (Klidně můžete také, když kliknete zde otevře se vám včerejší článek v novém panelu.) A pak mi to došlo.

Telefonista mluví tak, že jsem slyšel jakoby čárku ve větě, ale ve skutečnosti se představoval. Je třeba to slyšet jinak. Takto „Chráněná dílna Chráněné korálky, dobrý den.

Připadalo mi to tedy trochu přitažené za vlasy, ale bylo se od čeho odpíchnout a použil jsem opět vyhledávač Google a zadal do vyhledávání slova „chráněné korálky.“

Jejda, toho ale je, že? Mrkněte sami.

Na webových stránkách eshopu Chráněné korálky se můžete dočíst, že

Společnost InaMax Services s.r.o. původně vznikla za účelem poskytování prvotřídních služeb ve světě obchodu a marketingu.

Po zkušenostech, které jsme získali během spolupráce s lidmi, pro něž není v dnešní době snadné získat uplatnení na pracovním trhu, jsme se rozhodli, že těmto uchazečům ulehčíme v jejich složité situaci a vytvoříme několik chráněných pracovních míst. A tak vznikla sesterská společnost Chráněné korálky s.r.o.

zdroj

Tak tu máme ještě firmu InaMax Services s.r.o. No, podívám se na obě firmy. Třeba je pravda to co tak hezky píší na jejich webu. Tedy to, že ulehčují složitou situaci lidem, pro něž není v dnešní době snadné získat uplatnění na pracovním trhu. Asi se pak, jak se říká, chytnu za nos a něco si na eshopu objednám.

Upřímně, příliš jsem se toho neobával a jak uvidíme dále, vcelku oprávněně.

Chráněné korálky jsme už navštívili. Teď ještě tu druhou. Nalezneme jí na tomto odkazu. Jak je vidět, provozují call centrum. Jako bych najednou tušil odkud mi telefon přišel.

Ale web, zejména s hezkým povídáním o pomáhání postiženým je jedna věc a skutečnost někdy bývá, řekněme odlišná. Zkušenost mě naučila před každým jednáním s někým koho neznám navštívit ARES. ARES, tedy Administrativní registr ekonomických subjektů je aplikace Ministerstva financí, kterou mám rád. Nač hledat v obchodním rejstříku či kdoví kde jinde, když můžu mít vše hezky pohromadě. I s odkazem na potřebné rejstříky.

Stačilo jen načtení základních údajů a věděl jsem vše. Ale k tomu později.

(Obrázky se po kliknutí zvětší)

Jak je vidět, obě společnosti sídlí na stejné adrese. Mrkneme tedy do obchodního rejstříku a uvidíme, kdo za nimi stojí.

Jak můžete vidět v odkazech, rozdíly jsou jen nepatrné. InaMax Services vznikla 5. června 2015 se základním kapitálem 100,- Kč a Chráněné korálky se základním kapitálem 10 000,- Kč o necelý rok později, 22. února 2016.

Kromě adresy mají obě společnosti i stejného jednatele a jediného společníka, jakousi Drahoslavu Husičkovou Hamrlovou.

Mohl bych hledat ještě dál, ale jak píšu výše, jasno mi bylo již při prvním načtení údajů z ARESu. Díky vzniku nemůže ani jedna ze zmíněných firem provozovat chráněnou dílnu. Četli jste první část tohoto příběhu? Pak si jistě vzpomenete na to, že od roku 2012 není již možné chráněné dílny podle zákona zřizovat. Nyní to jsou chráněná pracovní místa. Ta suchá teorie v první kapitole nebyla samoúčelná.

A nyní může někdo namítnout, že se telefonista spletl a chtěl říci, že jde o chráněná pracovní místa. O pár řádků výše píšu, že se vrátím k tomu, proč mi bylo vše jasné již při prvním načtení ARESu.

Všimli jste si na obrázcích výše položek na pravé straně s názvem Odkazy? Na webu jsou to skutečné odkazy na Obchodní rejstřík, registr DPH a podobně. U obou firem ale nejsou všechny možné. Chybí tam totiž zkratka CEDR. No, nechybí, prostě tam není, protože neexistuje žádný záznam. Kdyby existoval, tak to vypadá nějak takto:

CEDR, tedy Centrální registr dotací je velice dobře zpracovaná evidence, kde zjistíte na korunu přesně kdo, kdy a proč obdržel nějakou dotaci. Kdo jí vyplatil, za jakým účelem a také to jak byla čerpána.

Výhodou CEDRu je jeho opravdu častá aktualizace. Kontroloval jsem si při poslední editaci před zveřejněním tohoto textu, kterou jsem prováděl 29. 6. 2017, kdy proběhla poslední aktualizace databáze a ta byla 27. 6. 2017. A ani jedna z firem o kterých píšu neměla nikdy přidělenu ani korunu.

Co k tomu dodat?

V žádném případě nemohu s absolutní jistotou tvrdit, že telefonista, který mi volal a jehož nabídka mě tak naštvala, byl právě pracovníkem některé z výše uvedených firem a nabízel mi právě a jenom jejich výrobky. Tímto směrem jsem nepátral a moje domněnka je založena jen na velice podivné shodě názvů a podobně.

V každém případě mě ale uvedený telefonát přivedl k firmě, která na svém webu nabízí bižuterii o které tvrdí, že jí tvoří lidé z tělesným postižením. Tvrdí, že

Kromě toho, že podpoříte dobrou věc, získáte navíc hodnotný šperk a dárek pro každou příležitost.

Jde o jednu velkou lež o tom, že koupí údajně podpořím dobrou věc. Ani prd vážení. Firma, která vznikla před rokem a čtyřmi měsíci a již od svého začátku na svém webu tvrdí, že jí jde o dobrou věc (viz screen z internetového archívu ze dne 24.4.2016) by dnes musela mít všechna chráněná pracovní místa v plném provozu. Když jsem před řadou let takový projekt dělal pro svého klienta, začali jsme někdy na začátku školních prázdnin a v říjnu byly všechny peníze pohromadě. A to onen podnikatel začínal jen s nápadem. Když ke mně přišel, neměl ani firmu.

Teď můžete namítnout, že je to práce pro ČOI, vždyť na webu nejsou ani funkční obchodní podmínky (stav v 29.6.2017). Já tvrdím, že ne. ČOI možná udělí pokutu a možná jí i vymůže. Existuje ale daleko účinější zbraň a v řadě svých článků o ní i píšu.

Tuhle zbraň má většina z nás u sebe. V kapse, v kabelce, v kufříku na dokumenty. Jmenuje se peněženka. Když jí před podobnými obchodníky se soucitem neotevřete, pocítí to daleko víc než pokutu.

Ostatně na tomto odkazu můžete v podobné činnosti pomoci i společnosti Google.

Tak si užijte víkend. Kdybyste nevěděli co s penězi, dejte vědět. Napíšu vám za ně opravdu hezké poděkování na téma podle vaší volby.


Článek vyšel původně v magazínu Abeceda kde ho naleznete na tomto odkazu. Celý cyklus hezky pohromadě pak pod tímto štítkem.

 1. Deboer
  07. listopadu 2018 (12.55)

  Dnes mi také volali. Nicméně kontroloval jsem to na aresu, a již nějaké dotece dostali. zatím váhám.

 2. 08. listopadu 2018 (12.18)

  Hmm, já mám objednáno a čekám… Skousnu toho hodně, tón telefonátu, podivnosti okolo…To by pořád ještě mohlo být diletantství a zoufalství skutečně postižených lidí, nebo těch, kteří se jim snaží zajistit business.. Ale když mi volají, že se jim balíček vrátil a že mi ho pošlou znovu…a že do 4 dní bude určitě na poště… To už je divné. Nechápu proč to dělají… (vlastně už chápu. V okamžiku zpracování si ověřují, že ho ještě chci, že jsem si o nich nenačetl negativa…) Hmm, když pak na tu poštu jdu a on tam není, tak to je fakt opruz… Poprvé mi šperk fakt došel, a žena byla spokojená. „Není mou zodpovědností kontrolovat celý svět, a za vším vidět podvod, zbláznil bych se z toho.“ Ale tady to smrdí, na nejvyšší míru. Achjo.

  • 08. listopadu 2018 (12.46)

   To máte těžký. Jasně že vidět za vším podvod není normální, jenže se dějou.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: